Jaipur är en handvävd ullmatta i härligt rostiga toner. Mattan är vävd med struktur vilket ger ett snyggt melerat mönster. Jaipur är vävd med en dekorativ ”flätteknik” och har fina fransar på kortsidorna.
Eftersom Jaipur ullmattan är handvävd så kan små avvikelser i mönster, färg och storlek förekomma, detta gör att alla handvävda mattor blir personliga och unika. Ull är naturmaterial som är förnybart och är därför ett av våra mest hållbara material. Dessutom är ull naturligt smutsavvisande och har en fantastisk förmåga att inte ta åt sig smuts, detta gör att en ullmatta är tacksam att hålla ren.
Detaljer & skötselråd
Material: 70% Ull, 30% polyester
Typ: Handvävd
Tjocklek: Ca 15 mm
Tvättråd: Rengör mindre fläckar genom att försiktigt trycka med ett lätt fuktat papper eller ljus trasa mot fläcken. Tänk på att inte gnugga utan badda försiktigt mot fläcken. För rengöring utav hela mattan rekommenderas fackmässig tvätt.
Tips: En ny ullmatta har överskott utav mattludd, detta är helt normalt och kommer att minska med tiden. För att öka mattans livslängd så är det bra att dammsuga den regelbundet.